Виховання дитини: Чому приділяти увагу в різні вікові періоди?

При вивченні наук приклади корисніші за правила.- Ісаак Ньютон

Виховання – одна з найважливіших батьківських місій. Батьки є першим джерелом звідки лине досвід, що стає назавжди частиною дитини й скеровує  її  протягом усього життя. Знання про основні психологічні аспекти на які варто звертати увагу в різні вікові періоди допомагають батькам виховувати дитину в зрілому та гармонійному розгортанні її здібностей та унікальності. Отже, коротко про чутливі аспекти розвитку психіки та становлення особистості вашої дитини в різні вікові періоди.

Вік від 0 до 1 року. Формування базового відчуття довіри світу.
13814-ZFam0053-2-a6ed
В цей період дитина отримує перший досвід взаємодії зі світом та осягає чи є світ безпечним місцем для неї. На цьому етапі дитина, ще нічого не знає про світ, в якому живе. Єдине звідки вона може зробити перші висновки про нього – це ті переживання і відчуття, які вона отримує від її найближчих. Дуже важливо звертати увагу на власні емоції які наповнюють вас коли ви з немовлям, адже цей час є сенситивним для формування у дитини базової довіри до світу і надалі впливатиме на її стосунки з іншими людьми протягом всього життя. Догляд за немовлям має бути дбайливим, послідовним, надійним, всі дії мають бути зрозумілі та передбачувані для малюка. Турбота, що сповнена любові, тепла та позитивних емоцій, розвиватиме у дитини почуття довіри до навколишнього світу та впевненості в своїй здатності впливати на нього. Якщо малюк в цьому віці, отримує частий досвід невиправданих надій та сподівань, то це розвиватиме в ній страх і невпевненість. Тому так важливо, у разі виникнення незрозумілих немовляті ситуацій, давати йому постійну підтримку, розуміння та любов.

Від 1 до 3 років. Формування відчуття автономності, сили волі та внутрішньої впевненості у своїх силах.

В цьому віці дитина і стає все більш мобільною. У віці від 18 місяців діти починають відстоювати свою незалежність та власний вибір. Це проявляється в тому, як вони прагнуть самостійно обирати іграшки, одяг, їжу які їм більш до вподоби і тому подібне. Метою виховання в цьому віковому періоді є формування самоконтролю та позитивної самооцінки. Чим кращі умови створять батьки, щоб дитина пізнавала свої навички та здібності, тим краще у дитини сформується базове почуття незалежності та автономії. Тому дуже важливо, щоб батьки давали можливість своїм дітям справлятися самостійно простих навичках, наприклад: одягатися, гратися, дбати за своїм тілом, адже це дозволяє дитині досліджувати межі своїх здібностей.

children-and-animals69Батьки повинні зберігати тонкий баланс між допомогою дитині та вірою у її власні сили. Наприклад, замість того, щоб одягнути дитину, батьки мають мати терпіння дозволити їй спробувати зробити це самостійно або зачекати поки дитина сама попросить про допомогу. Заохочуйте дитину, ставати більш незалежною та, в той самий час, захищайте її від досвіду постійних невдач. Не намагайтеся робити все замість дитини, але якщо вона не впорається з конкретним завданням не критикуйте її. Невдачі вашої дитини, особливо в цьому віці – це частина навчання та кожен успіх, досягнутий самостійними спробами, розвиває та зміцнює її силу волю. Якщо на цій стадії дитина піддається частій критиці, надмірно контролюється або є обмеженою в можливостях заявляти про себе, вона починає відчувати себе неспроможною, стає надмірно залежною від інших, вона відчуває сором за себе та сумнівається у своїх силах. Тому для того, щоб ваша дитина набувала більшої впевненості в своїх силах та здібностях, в цей період так важливо підтримувати і заохочувати її в незалежності, що розвивається та зростає.

Від 3 – 5 років. Розвиток навичок соціальної взаємодії та ініціативності.

644470_537709386275375_271806803_nЦей період є сенситивним для розвитку навичок міжособистісної взаємодії. Основним інструментом розвитку цих умінь у дитини стає гра. Якщо створювати дитині можливість проявляти себе в грі з іншими дітьми, то вона вчитиметься краще відчувати себе, приймати рішення, проявляти ініціативу та вести за собою.
Існує тенденція, що дитина стає надто активною й своєю ініціативністю, може нашкодити своїй безпеці, тому все ж важливий здоровий батьківський контроль, щоб направити дитину в розвитку розуміння моральних норм та самоконтролю. Разом з тим надмірне обмеження та покарання можуть призвести до втрати у дитини її активної позиції у житті.
Також на цьому етапі, дитина починає задавати багато питань – це є прояв бажання дитини отримувати більш глибші, ніж просто на чуттєвому рівні, знання про світ. Якщо батьки ставляться до запитань дитини, як до чогось тривіального, буденного, такого, що обтяжує їх, то дитина може відчувати свою “непотрібність”. Це може пригнічувати творчі здібності дитини, та зменшити її бажання вступати у взаємодію з іншими людьми. Тому будьте максимально уважними до того, що вас запитує дитина, намагайтесь дати їй якомога зрозумілі та вичерпні відповіді, адже ви перші, хто допомагає їй створити розуміння світу в якому вона живе. Своїми відповідями дайте їй відчути себе прийнятим та почутим цим світом.

Вік від 5 до 12 років. Розвиток сфери компетенції в діяльності.

best-magnifying-glass-options-1024x614

У цьому віковому періоді, діти намагаються ставати компетентними в певній діяльності, яка б підкреслювала б дорослішання та самостійність. Дитина вчаться читати, писати, рахувати. Тепер вона відчуває необхідність отримати схвалення шляхом демонстрації конкретних навичок, які цінуються суспільством, це розвиває у ній почуття гордості за свої досягнення. Якщо дітей заохочувати до успіхів, підкріплювати у розвитку та реалізації потенціалу, вони відчуватимуть себе працьовитим та впевненими в своїй здатності досягти поставлених цілей. Якщо ж ця ініціатива не заохочується й обмежуєтся батьками або вчителем, то дитина починає сумніваючись в собі, та своїх силах. Разом з тим досвід адекватної критики дитині таки потрібен, щоб дитина могла відчувати баланс між своєю компетентністю та сферою власного розвитку себе. Успіх на цьому етапі призведе до адекватної самооцінки, добропристойності та розвитку позитивних якостей особистості.

Вік від 12 до 18. Формування уявлення про себе та свого місця у суспільстві.

InstaxgramПідлітковий період є етапом переходу від дитинства до дорослого життя. Через власний досвід взаємодії з оточенням, підліток формує уявлення про себе, усвідомлює свої базові цінності, переконання та цілі, пізнає соціальну роль яку хотілося б відігравати у суспільстві. Розвиваючись, підлітки стають більш незалежними, і починають дивитися на майбутнє з точки зору кар’єри, стосунків, сім’ї, майбутнього. Вчинки у такому віці ґрунтуються на засвоєній в сім’ї моралі та осягнутою етикою поведінки, яка була отримана з досвіду соціальної взаємодії. Тому батьки завжди мають пам’ятати про свій приклад моральних цінностей який вони несуть дитині, а також дбати про умови соціальної взаємодії дитини де вона могла б отримати гідний приклад поведінки у суспільстві.
В цей період батькам слід звертати увагу на той простір який вони дають дитині для того, щоб вона стала особистістю. При вихованні підлітка часто давайте собі відповіді: чи достатньо ви довіряєте своїй дитині? ; чи вмієте тримати під контролем її безпеку?; чи уважні ви до внутрішніх переживань дитини? ; чи розумієте основні причини її суму та радості; чи дозволяєте, щоб думки та вподобання вашої дитини відрізнялись від ваших?
Супроводжуйте вашу дитину в життя, говоріть їй про її сильні сторони, вірте в неї, направляйте в реалізації її талантів, вмійте бути одночасно наставником та другом, та нехай ваш власний приклад допомагає ставати здоровою, розумною, незалежною, відповідальною, товариською та доброю особистістю. 

З повагою, Василькова Мирослава

Запис на онлайн консультацію по скайпу
Запис на онлайн консультацію

Дякуємо, що звернулись до Psychology Service. Залиште свої контакти для реєстрації на Online консультацію, ми зв’яжемось з Вами найближчим часом.

Номер телефону на випадок якщо не зможемо з вами звязатись:

X
Регистрация
Регистрация

Спасибо, что обратились к Psychology Service. Оставьте свои контакты для регистрации!


X
Замовити дзвінок
Замовити дзвінок


×
Реєстрація
Реєстрація

Дякуємо, що звернулись до Psychology Service. Залиште свої контакти для реєстрації!


X
Записатись на зустріч: "Таємниці щасливих стосунків"

Ваше ім'я (обов'язково)

Ваш телефон (обов'язково)

Ваш Email

X
Записатись на консультацію до Анни

Дякуємо що звернулись в Psychology Service. Будь ласка, залиште свої контакти та інформацію.


Ваше ім'я*

Ваш email*

Записатись на:*

Примітка

X
Записатись на консультацію

Дякуємо що звернулись в Psychology Service. Будь ласка, залиште свої контакти та інформацію.


Ваше ім'я*

Ваш email*

Записатись на:*

Примітка

X
Задати питання

Дякуємо що звернулись в Psychology Service, завжди готові відповісти на всі Ваші питання. Для зв’язку залиште свої контакти.


Ім'я

Телефон*

Email*

Повідомлення

X
Залишити відгук

*

Маєте бажання додати своє фото?

X
Записатись на консультацію

Дякуємо що звернулись в Psychology Service. Будь ласка, залиште свої контакти та інформацію.


Ваше ім'я*

Ваш email*

Записатись на:*

Примітка

X