Як пережити смерть близької людини? Розробки українських та міжнародних психологів

03 

У зв’язку з війною та її наслідками, тема горювання є дуже актуальною за зверненнями громадян України до психологів. Тема смерті має специфіку табуйованості щодо обговорення в суспільстві. Та іноді, навіть прості психологічні знання про особливості горювання, механізми психологічної самодопомоги, грамотності, щодо того, як правильно говорити з рідними про смерть, допомагають більше зрозуміти себе, своє оточення та легше пережити втрату. Слід розуміти, що якісний супровід досвідченого психолога під час переживання горювання є частою турботи про себе й тих, хто разом переживає біль втрати.

Так, наприклад, основні знання та поради які допоможуть пережити горе втрати близької людини:

  1. Горювання – є природною реакцією, на втрату цінної для нас людини. Під час проживання горювання є цілком нормальним відчувати суперечливі стани, думки та переживання, бути як надто емоційним, так і бути повністю без емоцій. Часто горювання несе інтенсивний біль, іноді, цей біль може відчуватись навіть фізично – та саме через це треба пройти щоб повноцінно прийняти осягнення цінності втрати. Нормальним є те, що більшість дій та вчинків оточення, з метою допомогти вам, є безпорадними в дані ситуації та лише маленька частина з них буде прийнятною для вас та такою, що допомагає. 
  2. Немає часових обмежень, щоб змушувати себе перестати скорботи за втраченою людиною. Хоча життя вимагає продовжувати повсякденні дії, ви маєте право додати особливі ритуали та виокремлювати для себе час та простір на спогади про близьку вам людину.
  3. Сильний зв’язок з людиною, якої не стало має свою тенденцію виражатись в бажанні залишатись більше з внутрішніми переживанням ніж бути активним в подіях, які відбуваються навколо. Та знаючи про цю особливість, варто бути уважним до фокусу своєї уваги і, зберігаючи тепло світлої пам’яті в серці, розширювати  фокус на взаємодію з оточуючи світом.
  4. В період проживання горя ми більше думаємо про втрату, про  прийняти змін у нашому житті та забуваємо думати про себе,  про те хто ми є, що зробило нас такими, що завжди дарувало щастя. Дуже корисно написати собі список справ, дій або занять, які колись чи зараз додають вам сил, надихають та заспокоюють. Наприклад: прогулянка на природі, догляд за твариною, читання книги, слухання музики,  заняття спортом. В нелегкі для себе моменти, перечитуйте цей список та обирайте одну з дій, яка імпонуватиме вам на даний момент. Також, нормальним є і мати бажання на радощі та давати собі дозвіл на те, що принесе вам радість.
  5. Подумайте як ви можете трансформувати вашу скорботу в дії, здійснені в пам’ять про та любов до людини, яку ви втратили. Можливо це будуть якісь нові дієві вчинки у вашому житті чи якась добра справа для інших.

Фахівці психологи гідно приймають виклик часу, щодо гострої потреби підвищення рівня психологічної освіченості і культури проживання важкого досвіду втрати. 15-16 березня 2017 року проект “Родинне коло” на чолі з Вікторією Кочубей спільно з Центром “МІСІЯ ЄВРАЗІЯ” організували навчальний семінар: “Восьмикрокова програма по робота з втратою для дорослих, дітей та підлітків” Центру по роботі з важкими втратами Норвезької лікарні Акерсхус (SFSS).

2

Норвезькі психологи високого рівня Knut Andersen, Einhild Selnes, Marine Ris щедро ділились з українськими колегами цінними знаннями, практичними методичними розробками найбільш розвинених країн світу. Був переданий досвід 20 річного стажу роботи безперервної та налагодженої системи підтримки та супроводу дітей і дорослих, що переживають втрату та горювання в скандинавських країнах.

3

Подібні міжнародні навчальні семінари є дуже корисним для фахівців психологів різних регіонів України, які плідно працюють з родинами загиблих. Українські психологи активно навчаються у своїх іноземних колег, використовують найбільш сучасні здобутки світової психології та адаптують їх до культурних особливостей та менталітету українців, обговорюють з колегами найбільш важливі аспекти для впровадження кращого європейського досвіду в практичній роботі з темою втрати.

0

Дана подія та подальша відкритість до співпраці в спільних проектах є дуже важливим кроком для впровадження найкращих знань з усього світу на рівень соціального інструменту підвищення якості життя як громадян України, так і світового суспільства в цілому. 

В разі, якщо ви чи хтось з ваших близьких зазнав досвід втрати та горювання, завжди пам’ятайте про можливість попіклуватись про себе та своїх рідних й звернутись зі своїми особистими запитаннями за професійним та гідним супроводом освічених фахівців. В свою чергу, команда психологів Pychology Service надає консультації воїнам АТО та членам родин загиблих воїнів – безкоштовно.

З повагою, Василькова Мирослава

P.S. Миру 

Запис на онлайн консультацію по скайпу
Запис на онлайн консультацію

Дякуємо, що звернулись до Psychology Service. Залиште свої контакти для реєстрації на Online консультацію, ми зв’яжемось з Вами найближчим часом.

Номер телефону на випадок якщо не зможемо з вами звязатись:

X
Регистрация
Регистрация

Спасибо, что обратились к Psychology Service. Оставьте свои контакты для регистрации!


X
Замовити дзвінок
Замовити дзвінок


×
Реєстрація
Реєстрація

Дякуємо, що звернулись до Psychology Service. Залиште свої контакти для реєстрації!


X
Записатись на зустріч: "Таємниці щасливих стосунків"

Ваше ім'я (обов'язково)

Ваш телефон (обов'язково)

Ваш Email

X
Записатись на консультацію до Анни

Дякуємо що звернулись в Psychology Service. Будь ласка, залиште свої контакти та інформацію.


Ваше ім'я*

Ваш email*

Записатись на:*

Примітка

X
Записатись на консультацію

Дякуємо що звернулись в Psychology Service. Будь ласка, залиште свої контакти та інформацію.


Ваше ім'я*

Ваш email*

Записатись на:*

Примітка

X
Задати питання

Дякуємо що звернулись в Psychology Service, завжди готові відповісти на всі Ваші питання. Для зв’язку залиште свої контакти.


Ім'я

Телефон*

Email*

Повідомлення

X
Залишити відгук

*

Маєте бажання додати своє фото?

X
Записатись на консультацію

Дякуємо що звернулись в Psychology Service. Будь ласка, залиште свої контакти та інформацію.


Ваше ім'я*

Ваш email*

Записатись на:*

Примітка

X